nickyishotaf nickyishotaf
  • 23-08-2022
  • Mathematics
contestada

Kate is saving to take an SAT prep course that costs $350. So far, she has saved
$180, and she adds $17 to her savings each week. Write and solve an equation to find out
how many more weeks w must she save to be able to afford the course?

Respuesta :

Otras preguntas

describe how to round 3.987 to the nearest tenth
It costs $6 per pound for peanuts at Blessed Food Market. Which of the following represents the range of the function in terms of cost per pound? A. $6 B. Amou
in "The Gift of the Magi," how did Della's choices and interactions with others develop the plot?
14896 divided by 5280
Divide number 60 into three parts in a ratio of 2:3:5
List five signs that a person might be an alcoholic
What is osmosis and how is osmosis different from diffusion? if ion transport requires atp, what type of transport is that and give an example?
the larger of two numbers is nine more than four times the smaller number the sum of the two numbers is 59 find the two numbers
Which african-american artist created the fiber work tar beach as an autobiographical work about her own experiences growing up in new york?
What does president wilson ask the people of the nation to do?