tangyecomfort333
tangyecomfort333 tangyecomfort333
  • 22-09-2022
  • Mathematics
contestada

a business is now selling 2000 units per month at 10$ per unit. it can sell 250 more units per month for each 0.25$ deduction in price what price per unit will use a monthly revenue of 36,000$. please help me ASAP ​

Respuesta :

Otras preguntas

The power, P (watts) , of a car engine is proportional to the square of its speed, s ( m / s ) . When s = 35 , P = 1580 . Work out the power (to 1 DP) wh
State any to four moral values in the society​
What level of government is responsible for working with canada
Estimate each product 5.8 x 4 =
What was Miss D's speed if she traveled 6 km in 3 hours? YOU MUST SHOW WORK IN YOUR ANSWER: example below to get full credit 1. Formula : 2. Substitution: 3. An
Do you agree with or disagree with the following statement? "Mediterranean Europe is a highly Unified region." Explain. *
+3 0 -4 +1 +5 -2 from lowest to highest
Read an excerpt from "Television and the Public Interest" and answer the question. The speech was delivered by Newton N. Minow, chairman of the Federal Communic
Solve the equation for p, then justify your reasoning. -9p - 17 = 10
what are 2 ways you can help manage your anger​