JossieP379589 JossieP379589
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

It takes 6 eggs, 5 oz of cheese, and 2 oz of butter to make twoomelets. What is the cost per omelet if eggs cost $.99 per dozen,1 lb of cheese costs $4.29, and 1/2 lb of butter costs $1.25?a. $2.15b. $1.34c. $1.08d. $.31

Respuesta :

Otras preguntas

Inference context clues help you figure out unknown words by providing a word or words with a- exact definition b-idea of meaning c-opposite meaning d-same mea
What is her net pay?
convert 4 months to fraction form assuming 360-day year
Read the synonyms below and complete the instruction that follows. determined, stubborn Explain the connotation of each.
Social Contribution with the aztec
What happened after asoka becsme a buddhist?
Fill in the missing word: An unknown or changeable quantity is called a(n) _____.
Which two issues played the greatest roles in causing the civil war
Aerial photography, satellite imagery, and radar are all examples of __________. a. gps b. remote sensing c. gis d. weather forecasting
What is the average rate of change of f(x), represented by the table of values, over the interval [-2, 3]? x f(x) -6 2.5 -2 2.5 0 2 2 0 3 5 answers: a. 5 b. 2.5