yamil7635 yamil7635
  • 25-02-2016
  • Mathematics
contestada

2 apples cost $20 what would 5 apples cost

Respuesta :

WideAWAKE
WideAWAKE WideAWAKE
  • 25-02-2016
It would cost $50.

20 / 2 = 10
10 x 5 = 50
Answer Link
NicoleSan NicoleSan
  • 25-02-2016
[tex] \frac{20}{2} [/tex]= 10, so, you would multiply 5 and 10, which gives you 50.
So, 5 apples would cost $50.

Hope this helped :)

Answer Link

Otras preguntas

What's 2/3 times 5/6 times14
what value of z makes the equation true? 7/8=z/32 Answers: A. 7 B. 8 C. 14 D. 28
what is 3/8 times 2/9? Answers: A 5/17 B 5/12 C 1/17 D 1/12
Which kind of bonds are most easily broken in water? a. ionic b. peptide c. disulphide d. single covalent e. double covalent
what is the answer for:   r = 9 ft r = 21 m d = 30 cm  d = 24 cm r = 15.2 in r = 16.01 ft    please answer them i just want the answer like example the answer f
What are the two ideas about the universe did Greek philosophers accept
How many levels of classification do scientists use today?
Which kind of bonds are most easily broken in water? a. ionic b. peptide c. disulphide d. single covalent e. double covalent
How do magnetic patterns in the rocks along the mid-oceanic ridges explain seafloor spreading? A. As oceanic crust sank beneath continental crust, the cooling
what value of z makes the equation true? 7/8=z/32 Answers: A. 7 B. 8 C. 14 D. 28