davidhamendip8s3g6 davidhamendip8s3g6
  • 22-05-2018
  • Mathematics
contestada

if a unit price label has a unit price of 15.5 cents per ounce how much is the total price for 24 ounce package?

Respuesta :

ggkp316
ggkp316 ggkp316
  • 22-05-2018
Multiply cents by ounces
15.5 cents * 24 ounces= 372 cents

Change to dollars. Divide by 100 cents in a dollar
372 cents ÷ 100 cents in a dollar= $3.72

The total price is $3.72
Answer Link

Otras preguntas

Sally is choosing what classes to take next year. She must take a math, a science, a fine arts, and a foreign language. If there are 4 math classes, 3 science c
To allocate scarce goods and resources, a market economy uses non-price rationing preferential treatment price rationing . this means that individuals will get
Foods that contain mainly fat and/or sugar and have little or no nutritional value, such as ice cream and soda, are said to consist of a. empty calories. b. n
mr.sketchers bought a new pair of shoes. the cost is $120. the shoes are discounted 15%. the store charges 7% sales tax. how much was the discount
PLS help me with this!
What is detoxification?
Which of the following is a remnant of a supernova? A. neutron star B. protostar C. black dwarf D. red giant
(Multiple choice!!) Justin is looking for a recreational facility to join so he can stay active after school in the early evenings. Which of the following detai
Why do mapping experiments become less accurate when the distances between genes become large?
Which of the following is part of the North America continent? Colombia Greenland Hawaii