trishanaconway trishanaconway
  • 23-05-2018
  • Mathematics
contestada

Bananas sell for $.46 per pound. Is $2.00 enough to buy four pounds of bananas?

Respuesta :

prestonshelton
prestonshelton prestonshelton
  • 23-05-2018
Hello!

To solve this you have to multiply the cost of bananas by 4

0.46 * 4 = 1.84

This means it cost $1.84 to buy 4 pounds of bananas so $2 is enough

The answer is yes, $2 is enough to buy 4 pounds of bananas

Hope this helps!
Answer Link
blssdkeyes2006 blssdkeyes2006
  • 23-05-2018
No, this is why

.46 x 4= $1.84
Answer Link

Otras preguntas

Which expressions are equivalent to -3(2w+6)-4 A.6w-14 B.2(-3w+(-11)) C.none of the above I’ll will give u a crown if u answer this correctly now
Each day last week you sold 32, 45, 47, 63, and 72 product accessories. What was the median number of accessories sold?
will give brainliest!!!!! What is Neruda's purpose for writing "We Are Many?" Question 13 options: To encourage others not to be so hard on themselves as he
seven times a number,increased by fifteen
What’s the answer I can’t find it
What factor had the greatest impact in moving Rome’s government from a republic to rule by an emperor? A. decreasing birth rate B. increasing literacy C. social
solve for x (8x-27) (3x=58)
Saha read a writing
Discuss the role of the criminal investigator. (in 150 words)
whats the original slope of y-7/12=5/8(x+9)