lettersrules
lettersrules lettersrules
  • 26-05-2018
  • Mathematics
contestada

Deshaun buys candy that costs 4 per pound. He will spend at most 32 on candy. What are the possible numbers of pounds he will buy?

Respuesta :

ktreyb
ktreyb ktreyb
  • 26-05-2018
Your problem is missing the units after the numbers. It could be 4 cents and 32 cents, 4 dollars and 32 dollars, 4 cents and 32 dollars, 4 dollars and 32 cents, etc. 

Assuming both are in dollars:

32 / 4 = 8

Deshaun can buy 8 pounds of candy. 
Answer Link

Otras preguntas

The Treaty of Versailles called for which two punishments for Germany
What human stance was reintroduced in art made in Italy duringthe 15th century?​
PLEASE HELP ME!!! A herbivore eats a plant, and a carnivore eats the herbivore. Describe how the carnivore gets its energy. A. The carnivore gets energy directl
The first document users see when accessing a Web site is the site map. True or false
jenny puts a book on her desk. she lifts the book up with her finger, using a force of 0.5N .The cover is 10cm wide . calculate the turning moment on the cover
Why do you think the Allies did not respond to the forced removal, or ethnic cleansing, and genocide of Jews in countries under Nazi control?
Antonio and Barbara are partners who share income in the ratio of 1:2 and have capital balances of $40,000 and $70,000, respectively, at the time they decide to
What are common symbols used on a scorecard?
What are the three main functions of your digestive system?
What is the initial value in the function 2x + 3y = 6?