madironishpdsx4z madironishpdsx4z
  • 21-08-2018
  • Mathematics
contestada

If two lemons cost 15 cents, how many can be bought for 60 cents?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-08-2018

Cost of 1 lemon = 15/2 = 7.5 cents

Cost of 60 lemons = 7.5 * 60 = 450 cents or $4 50

Answer Link
jakewalke540 jakewalke540
  • 21-08-2018

4 can be bought for 60 cents

Answer Link

Otras preguntas

????????????????????????????????
= A student earns $11 per hour for tutoring and $9 per hour as a teacher's aid. Let x = the number of hours each week spent tutoring and y = the number of hours
Please look at the picture for question.
What is a species, population, and a community that could be found in the desert biome?
Explain different layers of atmosphere and the pressure in each layer. Draw diagram​
je dois ecrire une suite sur la photographie de jacques strenberg, histoires a mourir de vous
5. Do you believe the Supreme Court was correct to uphold the constitutionality of the Espionage Act? Why or why not? Explain.
Which of these zones is NOT found in the ocean biome? O Intertidal zone Shallow ocean zone Open ocean zone Floating leaf zone Previous
how does the third party work
Two chemical reactions are shown: A. Ca(OH)2 - CaO + H2O B. 4K + O2 + 2K20 Which statement is true? A. Both are synthesis reactions B. Both are decomposition re