Chapo7898 Chapo7898
  • 21-09-2018
  • Mathematics
contestada

Seven pounds of grapes cost $10.43 how much would it cost for 3 pounds

Respuesta :

madelynn24
madelynn24 madelynn24
  • 21-09-2018
1. Divide $10.43 by 7 to find out how much each pound of grapes costs.
$10.43/7=$1.49
2. Multiply $1.49 by 3 to find out how much 3 pounds of grapes would cost.
$1.49•3=$4.47
3. So, 3 pounds of grapes would cost $4.47

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

the sedimentary rock formed when water deposits tiny particles of clay in very thin flat layers is called? a.gymsum b.shale c.limestone d.calcite
write a paragraph for me using these words: alliance traitor and mercenaries?
How did Roosevelt break with Hoover on the matter of economic relations with Europe?
Which one of the following is a correct example of the singular possessive case? A. women's club B. audiences' reaction C. who's job D. king's rights
What was Polk's plan for the conduct of the war?
What obstacles did Wilson face in getting the European leaders to accept his approach to peace? What domestic development weakened his position?
What is the volume of this cube??
The Stonewall riots helped forge a new sense of solidarity among?: A. women. B. African-Americans. C. the elderly. D. Native Americans. E. gay Americans.
How were the cultural tensions of the 1920s reflected in the Democratic Party?
Read this excerpt. Descending the laurel walk, I faced the wreck of the chestnut-tree; it stood up, black and riven: the trunk split down the centre, gasped g