greyAntisocial greyAntisocial
  • 24-09-2018
  • Mathematics
contestada

a toy company spends $1,500 each day for factory expenses plus $8 per teddy bear which sells for $12 each. How many bears must the company sell in one day to equal its daily costs?

Respuesta :

FrankieHoward FrankieHoward
  • 24-09-2018
1500÷8
1500÷12
subtract
Answer Link

Otras preguntas

Which is a component of RNA but not a component of DNA
does the caribbean basin all speak spanish
When a particular wire is vibrating with a frequency of 4.7 hz, a transverse wave of wavelength 71.9 cm is produced. determine the speed of wave pulses along th
Choose a single thing as your subject, such as a room, a house, a park, or a person, and describe it in a stream of consciousness style.
The process of rebuilding society and government in the south was known as
Railroads encouraged the growth of settlement in the west because they
The exchange of gases between animals and the environment is called
What process must occur before translation in order to produce the mrna?
In an attempt to provide for the returning united states soldiers after wwii congress passed the
During a cold occlusion, the cold front forces the warm front to ____.