nlatch8587 nlatch8587
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

If 3 3/4 lb of candy costs 20 .25 how many would 1 lb of candy cost

Respuesta :

Helsset Helsset
  • 28-09-2018

solution:

[tex]\frac{c}{w}=\frac{20.25}{\frac{3}{4}}\\

\frac{c}{1}=\frac{20.25\times 4}{3}\\

\frac{c}{1}=\frac{81}{3}\\

c=27\\

1Ib cost is \$ 27[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Assume you have an ice cube and also a small rock that is the same size and shape as the ice cube. Predict what would happen if you placed the ice cube and rock
THIS IS URGENT PLEASE ANSWER IF POSSIBLE! To the nearest tenth, find the approximate amount of plastic covering the outside of the CD case.
Which definition gives the meaning of the word congenital as it is used in the first sentence?"Luckily, the work on Sauls neck was congenital, not a new growth.
True or false.4liters=4000milliliters
Can being malnourished only apply to underweight patients? (explain why or why not)
Which country has the most species of butterflies
2p² + 5p + 4 = 0can someone please help me!!​
What is the source of continuous heat and energy that we receive from the sun? Fill in the blank please
When caterpillars ingest a particular african plant it causes the butterfly after metamorphosis to produce 2 heads and die shortly after. A. True B. False
The diagram below shows the layers in Earth's interior. Which of these statements best describes a difference between the two layers? (2 points) Layer A is hott