smilycb546 smilycb546
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

Mr seidel filled up his 14 gallon gas tank for $29.96 what was the price per gallon

Respuesta :

Smartkidddxes
Smartkidddxes Smartkidddxes
  • 25-09-2018
2.14 is the price per gallon.

I figured this out by dividing 14 by 29.96 and I got 2.14 and to check my work I multiplied 2.14 by 14 and got 29.96 .
Answer Link

Otras preguntas

Some organisms living in a vacant lot include grass, dandelions, mice, grasshoppers, and slugs. Collectively these organisms represent (A) an ecosystem. (B) a c
One angle of a triangle is 33 degrees less than the other two angles. Find the angles of the triangle.
State the domain and range of the following inverse functions. (a) y = sin^{−1}(x) (b) y = cos^{−1}(x) (c) y = tan^{−1}(x)
What is a synonym for the unrestricted submarine warfare??
the town of winters has a total population of 4026. if 1342 children lived in winters rounded to the nearest whole percent. what percent of the population are c
if angela swims 1,700 meters in 40 minutes what is her unit rate
The Treaty of Paris of 1783, which ended the American Revolutionary War, provided for all the following EXCEPT (A) Fishermen from the United States would have t
mr knote a piano tuner taps his 440-hz tunning fork with a mallet. what is the period of the vibrating fork?
A small 0.280-kg object moves on a frictionless horizontal table in a circular path of radius 4.10 m. The angular speed is 3.08 rad/s. The object is attached to
Please help me. What two actions did the Civil Rights Movement want to end?