sarah91 sarah91
  • 23-03-2016
  • Mathematics
contestada

You can buy 3 apples at a quick market for $1.08. You can buy 5 of the same apples at shop and ace for $1.20. Which place is the better buy?

Respuesta :

sim2 sim2
  • 23-03-2016
I would pick 5 apples for $ 1.20
your welcome
if it is right
Answer Link
19jaimeruizS 19jaimeruizS
  • 23-03-2016
the second one would be because the first place each apple 1 apple cost 36 cents but the second apples cost 24 cents
Answer Link

Otras preguntas

Find the slope (2/10,-3/2)(3/5,1/2)
15x+27 how do you find the GCF
Which of the following best describes who has decision-making power in an oligarchy? A. a single individual B. all of the residents C. all of the voting citizen
A realtor makes a commission of $11,400 on a $190,000 house he sells. What is his commission rate?
did mount Vesuvius start under water
( Q * 5 ) + 20 = WHEN Q = 10
4. One of the offices at the company was being repainted. Riley’s father challenged him to figure out how many quarts of paint would be needed. The dimensions o
write a mixed number for p so that 3 1/4 x p is more than 3 1/4
Find all the real square roots of 0.0064
From what source can plants, algae, and some bacteria harness their energy? sunlight water the soil the air