alyssaupson5699 alyssaupson5699
  • 24-02-2019
  • Mathematics
contestada

3. If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce?

A. $2.59
B. $3.60
C. $.45
D. $.15

Respuesta :

dgoldenberg777
dgoldenberg777 dgoldenberg777
  • 24-02-2019

Answer: the answer is c) $.45

Step-by-step explanation:  to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45

Answer Link

Otras preguntas

In order for a massive star to form a black hole, it must first _____. A. expand B. emit X-rays C. run out of fuel D. begin rotating faster
solve for the variable 6/18 = x/36
The economic system that came out on top at the end of the Cold War was _____. Mercantilism Capitalism Communism Mixed
A plants response to light is known as A. phototropism. B. gravitropism. C. thigmatropism. D. heliotropism.
Animals that mimic poisonous or dangerous animals use a defense called mimicry.
Which of the following is a consequence of sedimentation to wetlands? a. increased biodiversity b. water quality improvement c. habitat loss d. decreased turbid
Please Please Please Help Me In This English Homework!!!!!! The Poem and Questions are included See Attachments
A company is choosing between two tanks for mixing chemicals. Both tanks have the same price so the company plans to choose the one that can hold the most chem
Bohr found experimental evidence for his atomic model by studying _____. the electron cloud line spectra quarks atomic mass
"Foam brightens like the dogwood now" is an example of A. consonance. B. a metaphor. C. a simile. D. alliteration.