LisaLWinters7137 LisaLWinters7137
  • 26-03-2019
  • Mathematics
contestada

5 apples cost ?1.45. 3 apples and 2 bananas cost ?1.13. What is the cost of 1 banana

Respuesta :

nozanin15 nozanin15
  • 26-03-2019

1.45÷5=0.29

0.29×3=0.87

1.13-0.87=0.26

0.26÷2=0.13

One banana costs 0.13

Answer Link

Otras preguntas

In the five C's of the marketing mix, Product is changed to what? A. Cost B. Convenience C. Consumer D. Community Please select the best answer from the choi
Roderick hastily retreated from the conversation. His friends were sharing their life histories, and nobody could ever learn his. As it was, his friends believ
Find x Answer choices 9 15 12 10.8
please please help -Montaigne's "Of Cannibals" All our efforts cannot even succeed in reproducing the nest of the tiniest little bird, its contexture, its beau
If the half life of a radioactive isotope is 4000 years, how much would be left in a fossil after 4000 years
Help please Right answer only I’m giving good points
WHAT DO THE STANZAS IN A PSALM OF LIFE HAVE IN COMMON
The irish immigration to the united states in the nineteenth century came as a result of
Kim earns $30 for babysitting on Friday nights she makes an average of $1.25 in tips per hour write the function of Kim’s earning and solve for how much she wou
Machiavelli is considered by some to be the father of modern political science why