rosie26 rosie26
  • 26-04-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of 4 pounds of fruit cost $6.48

Respuesta :

Vividerla
Vividerla Vividerla
  • 26-04-2016
unit price: the rate or simplified version

if you want to simplify 4 pounds you want to make it as simple as possible: 1 pound. what do you do to get it to one pound? you divide by 4. now, whatever you do to that you do to the price so 6.48 / 4.

6.48/4=1.62
1.62

so: that means the unit price (one pound of fruit) costs exactly $1.62







please rate me the brainliest
Answer Link

Otras preguntas

number pattern 192,96,48,24
what is the reciprocal of 6/5
A group of words that contains a subject and a predicate but does not express a complete thought is called a main clause. True or False
72 is 30% of what number
what number is 0.4÷ 82.1
What is the place valué of 9 in 42.96?
Jessica drew a circle. divided into 8 equal. parts. She shaded 6 parts.
The surface of water can act like a sort of skin due to a property of liquids called a. viscosity. b. surface tension. c. condensation. d. evaporation.
Show work for 17.04 x 6.2
What is the difference between the melting and freezing point of water?