sanchitcoolcham5503 sanchitcoolcham5503
  • 25-04-2019
  • Mathematics
contestada

At a store, Susan selected a pumpkin that weighed 35.2 ounces. Pumpkins cost $1.80 per pound. There are 16 ounces in 1 pound. How much did Susan's pumpkin cost?

Respuesta :

grace200452 grace200452
  • 25-04-2019

$3.96 i think i just did the math

Answer Link

Otras preguntas

Interpret Maps: Given the information shown, why do you think President Kennedy demanded that construction of Soviet missile sites on Cuba be immediately stoppe
A triangle with vertices (2, 9), (5, 1), and (1, 4) is dilated by a scale factor of 4. Which matrix expression represents the transformation?
Describe the experiences of immigrants to the united states in the late 1800s. Explain how immigrants contributed to the nation's growth during this period.
Colleges that only have a limited number of seats are said to be more _____. A. flexible B. selective C. accepting D. limited
In the illustration, the block on the table is at rest. Then, unbalanced forces act on the block. What is the result? A. The block remains at rest. B. The blo
What does tryptophan bind to when it is present in E. coli?
3 ejercicios utilizando oraciones afirmativas en pasado
What is 30 divided by 4 =?
What food does swiss eat on christmas?
The line passes through the points (0, 50) (0, 50) and (5, 100) (5, 100) . What situation could match the graph? Angel has $100 and she saves $10 a week. Ange