hachem hachem
  • 23-05-2019
  • Mathematics
contestada

Mrs katz is buying apples and carrot cake for a school party.the apples cost $2.12 per pound.the carrot costs $19.75 estimate the cost for 3 pounds of apples and 1 cake

Mrs katz is buying apples and carrot cake for a school partythe apples cost 212 per poundthe carrot costs 1975 estimate the cost for 3 pounds of apples and 1 ca class=

Respuesta :

Neatoooo Neatoooo
  • 23-05-2019

a rough estimate is 26 because 20+2(3)=26

3 pounds of apples are 6.36

19.75+ 2.12(3) = 26.11

Answer Link

Otras preguntas

Under which president was the federal aid highway act of 1956 passed
Given a triangle with a = 16, A = 39 degrees, and B = 28 degrees, what is the length of c? Round to the nearest tenth.
Which health factor is outside your individual control
Which of the following best describes the function of the Federal Communications Commission? the regulation of mass media the regulation of radio the regulatio
What is equivlabt to 0.001
What desisions does macbeth make in scene i act lv
Why does analyzing character motivation matter? It reveals diction. It distracts from syntax. It propels the plot. It resolves conflict.
what os the answer on 4 it is saying what is the value of 9
Cheryl adams is having trouble defining her target market for the bookstore she's opening in her town, which is home to a small college, a retirement community,
What is a certification school