skills515 skills515
  • 25-09-2014
  • Mathematics
contestada

A box contains 12 ounces of crackers and costs $2.49, so the cost of the crackers is $0.2075 per ounce. Which is less than this cost?

$2.48 per ounce

$0.250 per ounce

$0.208 per ounce

$0.199 per ounce

Respuesta :

mmsmunioc mmsmunioc
  • 25-09-2014
box= 12 ounces of crackers=2.49$
=.2075 per ounce
.25 is more
.208 is more
.199 is less
Answer Link

Otras preguntas

Graph the set of integers {-2,1,-4} on a number line
Romeo and Juliet get married Question 33 options: A) Rising Action B) Climax C) Falling Action D) Denouement
Who discovered the modern atom?
What did the Women's Christian Temperance Union campaign for? stronger immigration laws to curb alcohol abuse preventing the teaching of evolution in schools pr
what is the solution of the following system? {-2x - y = 1 {-4x - 2y = -1 A. infinite solutions B. no solution C. (3,8) D. (-3,-8)
How did many western settlers get their land?
The sum of the angle measures of any triangle is 180 degrees. Find the angle measures of a triangle if the second angle measures twice the first, and the third
How do i solve 4x-5y=-19 and 3x-7y=18?
Y=–3x 6y=9what is the solution to the system of equations?
what's the square root of 1000000