idonthaveaname18 idonthaveaname18
  • 25-08-2019
  • Mathematics
contestada

If one redskin and 4 golden roughs cost $1.65, whereas 2 redskins and 3 golden roughs cost $1.55, how much does each type of sweet cost?

Respuesta :

vidalmari6p99qfk
vidalmari6p99qfk vidalmari6p99qfk
  • 25-08-2019

Answer:

redskin $0.50      golden rough $0.35

Step-by-step explanation:

r=redskin

g=golden rough

1r + 4g = 1.65

2r + 3g = 1.55

I will multiply the first by -2

-2r - 8g  = -3.30

2r  +3g  = 1.55

Add both

0 -5g = - 1.75

g= 0.35       0.35*4 = 1.4

r+ 1.4 = 1.65

r=0.25

Answer Link

Otras preguntas

x^2 + 4x-96=0 by factoring​
Why did Christianity become so widely accepted? A Constantine offered the official support of the Roman Empire. B It was easy to convert to Christianity. C T
Which angles are acute? ​
Which two senses are forms of chemoreception? The senses of and are forms of chemoreception.
anything that is of value to a consumer and can be offered through a voluntary marketing exchange.
_____ is the scientific name for modern humans
In what ways were colonial governments representative?
In which aspects do the nanotechnology improves enhanced oil recovery(EOR)?
Regarding the reading: "Mother Tongue" by Amy Tan.Write one paragraph of summary and one paragraph of response.
What affects the process of the water cycle? DO NOT SAY DUMB THINGS LIKE THE LAST PERSON WHO ANSWERED MY QUESTION