lizbeth1987 lizbeth1987
  • 22-09-2019
  • Mathematics
contestada

A 3-yard roll of wrapping paper costs $10.35. What is the price per foot?

Respuesta :

bradnorris03
bradnorris03 bradnorris03
  • 22-09-2019

Answer:

$1.15 per foot

Step-by-step explanation:

3 yards = 9 feet  ( 3 feet per yard)

$10.35/9=$1.15  (Divide the total cost by number of feet)

Answer Link
ayana1331 ayana1331
  • 22-09-2019

Answer:

$1.15

Step-by-step explanation:

3yard = 9 feet

wrapping it the answer is correct

Answer Link

Otras preguntas

I need to know what #5 is I’ve been stuck on it all night long
PLASE HELP ME!!!which is more valuable: a pile of pennies equaling your weight or a stack of quarters equaling your height. weight of p
Make a conjecture about the next item in the sequence. 6, 9, 7, 10, 8
add 2 1/4 hours to 6 hours 20 minutes please show the work
which is the following type of authoritarian government
Can someone please help me with number 3
What problems did returning African American soldiers face after World War I? Answer: lynching and Ku Klux Klan violence
Help me due tomorrow!! Solve for x
Simplify 1/3 (12x+6y) - 1/6 (12x+6y) please show your work thanks
-5/8+ (-8/5) is equal to what