Lurdes1975 Lurdes1975
  • 25-09-2019
  • Mathematics
contestada

A 10-ounce package of animal cookies cost $2. What should a 35- ounce package cost, assuming the same cost per ounce?

Respuesta :

sherrydalloop30b2s sherrydalloop30b2s
  • 25-09-2019

Answer:7

Step-by-step explanation:

Answer Link
hpeyton12345 hpeyton12345
  • 25-09-2019

Answer: $61 because you have to do 10 x3 to get 30 then + $1 because $1 is equal to 5 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Nancy sells handcrafted bracelets at a flea market for $6. If her monthly fixed costs are $625 and each bracelet cost her $1.75 to make, how many bracelets must
The vertex of this parabola is at (4, -3). When the x-value is 5, the y-value is -6. What is the coefficient of the squared expression in the parabola s equati
rearrange the following equations into slope intercept form. -3y=2x-6
The perimeter of a square garden is to be at least 30 feet but not more than 64 feet. Find all possible values for the length of its sides.
What's protein synthesis?
List all the Commonwealth Games mascots.
The width of a rectangle is 5 feet, and the diagonal is 8 feet. Which is the area of the rectangle? (Round to nearest hundredth.)
Simplify the expression by using a double-angle formula or a half-angle formula. 7cos^2(theta/9)-7sin^2(theta/9) sin(theta/6)cos(theta/6)
How to solve 5(x-3)+2=7?step by step please help me math tutor. Right answer only.
On Monday, it took Helen 3 hours to do a page of science homework exercises. The next day she did the same number of exercises in 2 hours. If her average rate o