charlesmcmillian508 charlesmcmillian508
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

Melissa bought 13 pounds of sugar for $6. how many pounds of sugar did she get per dollar​

Respuesta :

linna3 linna3
  • 21-10-2019

Answer: 2.17 pounds

Step-by-step explanation:

13 ÷ 6 = 2.1666666667

Rounded

2.17 pounds

Hope this helps!!! Good luck!!! ;)

Answer Link

Otras preguntas

Help plsss I have to send it ​
What do you think is the greatest challenge face about by religion in this modern time?
Hello I am AnjaliI am going to send some ideas on save EnvironmentThose who are nature Lover So I request to all use plastic bottles for planting You can make p
I need help ASAP!!! (please look at the image and explain how you got the answer, please and thanks)
If an experiment was being conducted using an enzyme that was very sensitive to changes in pH (which could result in denaturation), what should be added to the
QUESTIONS:1. What is the area of the original rectangle if its side is x units?2. If each side of the small squares is y, what expression represents its area?3.
NEED HELP PLZ The following statement is incorrect. Change two words to make it correct. Capillary action happens when water moves up a vessel against gravity.
briefly explain distribution of charges on conductors ​
Pablo mixes 3 units white paint and 1 unit black paint to make gray paint
in a collision, a 25.0kg mass moving at 3.0m/s transfers all of its momentum to a 5.0kg mass. What is the velocity of the 5.0kg mass after the collision?