pompalarissa1234 pompalarissa1234
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

If you can buy one package of
strawberries for $3, then how many can
you buy with $9?​

Respuesta :

punnyfriends6
punnyfriends6 punnyfriends6
  • 21-10-2019

Answer:

3

Step-by-step explanation:

Answer Link
jazxie
jazxie jazxie
  • 21-10-2019

Answer:

you can buy 3 packages

Step-by-step explanation:

1 package = $3

1×3=3

2 packages= $6

2×3=6

3 packages=$9

3×3=9

Answer Link

Otras preguntas

A store sells T-shirts $10 each and jeans for $20 a pair. Anna spends $150 for T-shirts and jeans. she buys x T-shirts and y pairs of jeans. what is the equatio
A purpose of the Declaration of Independence was to explain the problems the colonists had with British rule. the reasons colonists formed the Continental Congr
_______ have the potential to develop and specialize into any cell type, which means they're
Which of the following ordered pairs is a solution to the equation 2x+7y=8?A. (3,-2)B. (2,-3)C. (-3,2)D. (0,4)
what is cloistered feminism
Using index cards will improve a presentation because
Choose the correct simplification of the expression (−5a5b4c3)0.
Using index cards will improve a presentation because
The angle of depression from the top of the tree to the tip of the shadow is 25°. Find the height of the tree to the nearest tenth. a. 16.8 feet b. 18.2 feet
What was the main reason the United States government intervened in the Great Railroad Strike of 1877?