randyhoang7241 randyhoang7241
  • 21-10-2019
  • Mathematics
contestada

Write and graph an equation that models the cost of buying and running an air conditioner with a purchase price of $250 which costs $0.38/hr to run.

Respuesta :

srvbp2314
srvbp2314 srvbp2314
  • 21-10-2019

Answer:

the equation would be f(x)=0.38x+250

Step-by-step explanation:

now you just gotta graph it ;-)

Answer Link

Otras preguntas

how can tell before you divide 387 by 4, that the first digit of the quotient in in the tens place?
With the major options package and destination charge, a sports car cost $24,416. The base price of the car was ten times the price of the major options package
How do metals on the periodic table tend to achieve the octet rule?
Ayana has 220 coins in her piggy bank. Of those 40% are pennies. Out of the coins that are not pennies, 25% are quarters. How many of the coins are quarters?"
Russian revolutionairies known as the Bolsheviks were led by Vladimir Lenin. The Bolshevik philosophy was based on the writings of Karl Marx. What happened as a
The carrier proteins that help in facilitated diffusion are _______________ proteins. A) Peripheral    B) Integral
what is the perimeter of the rectangle in inches 4ft  and 6ft (hint 1ft=12in)
The war industries board was designed to set quotes on production and reduce waste setting prices for products made in america. True or false
What could you do to change the volume of a gas?
Devon is trying to find the unit price on a 6-pack of drinks on sale for $2.99.His sister says each drink would cost just over $2.00. Is she correct ,And how do