darvion99simms darvion99simms
  • 25-10-2019
  • Mathematics
contestada

If 2/3 of a pound of metal costs $6, how much does a pound cost?

Respuesta :

kaylee2244
kaylee2244 kaylee2244
  • 25-10-2019
$9, since 2/3 = $6 that must mean 1/3 = $3 so if one equals $3x3=$9
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-10-2019

Answer:

$9.

Step-by-step explanation:

This would be  $6 divided by 2/3

= 6 / 2/3

= 6 * 3/2

= 18/2

= $9.

Answer Link

Otras preguntas

by 1492, all jews had been forced to leave what country in the iberian peninsula
A car and a motorcycle leave at noon from the same location, heading in the same direction. The average speed of the car is 30 mph slower than twice the speed o
1. How does inertia affect a person who is not wearing a seatbelt during a collision?
Like so many presidents before him, Woodrow Wilson did little if anything about which of these issues? a. controlling monopolies b. lowering tariffs c. racism a
How do I solve for n: 21k-3n+9p> 3p+12
A bakery uses 475 pounds of apples to make 1,000 tarts. Each tart contains the same amount of apples. How many pounds of apples are used in each tart?
CVS is the chemical unit that makes up chromosomes. true or false?
what is nunavut and what challenges has it faced recently
Isabella spent less than $14.00 for glass beads ,paintbrushes ,poster board,and paint she spends $1.68 on beads and $3.96 on paint she buys more than 3 poster b
Marty sensed that his baseball team was in trouble. would this be a noun, adjective, adverb, or verb?