Johannacastt
Johannacastt Johannacastt
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

George bought 6 gallons of gasoine for $20.34.
What is the price of the gasoline in terms of cost per gallon?
Please!! Help and explain

Respuesta :

valeriatorres456
valeriatorres456 valeriatorres456
  • 22-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

Divide 20.34 by 6 and you should get 3.39

Answer Link
xinyiz
xinyiz xinyiz
  • 22-11-2019
20.34/6
You want to find the cost per gallon, and there are 6 gallons for $20.34
Thats why you need to divide by 6 to find the cost of one gallon
Answer Link

Otras preguntas

Yoshi multiplied -6.2 by -0.14. His result was -0.868. Which statement likely describes the error he made in his calculation? Yoshi did not apply the order of o
please help solve c+23-16=100
How did the National Assembly reform France
Describe the responses of a plant cell in isotonic, hypertonic and hypotonic solutions.​
HELP ASAP AND PLEASE PUT THE STEPS
A car travels 75 mi/hr. How many hours will it take to travel 837 km? (Pick the answer closest to the correct answer, 1.61 km=1 mile)
4. Labour Institutions Act(10MKS)Outline five reasons that may make it necessary for a government to regulate wages ofemployees in the country.​
Given the complex numbers A1 5 6/30 and A2 5 4 1 j5, (a) convert A1 to rectangular form; (b) convert A2 to polar and exponential form; (c) calculate A3 5 (A1 1A
Factorize i) 6y? - 24 yii) 6pq - 4q + 6 - 9piii) x² + 14xy + 49y?iv) 25y? - 16v) 9x? – 30x + 25vi) p+2p-15vii) y + 8y +12​
Which student is most clearly asking a question that helps keep the discussion moving? A. Gina B. Fania C. Jae-Hoon D. Ed