azaelmurgo200013
azaelmurgo200013 azaelmurgo200013
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

a gallon of moo milk cost $5.12 what is the price in dollars of 8 oz of moo milk

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 26-11-2019

Answer:

$0.32

Step-by-step explanation:

We have to know the conversion factor between gallons and ounces.

How many ounces are there in 1 gallons?

There are 128 ounces in 1 gallons

So, 1 gal = 128 oz

Now, 1 gallon cost 5.12 or we can say 128 ounces (oz) cost 5.12.

How much is 1 ounce??

We divide $5.12 by 128, to get:

5.12/128 = $0.04 per ounce

So, 8 ounce would cost:

0.04 * 8 = $0.32

Answer Link

Otras preguntas

which stage of the human life cycle occurs first
Can someone help plot the line
Macbeth paraphrase 16-18
Matt has $471.60 in his checking account and feels he's doing pretty well financially.Then his car stops running. His mechanic is able to fix it in a day, but
as one organism eats another toxins can be spread throughout the food chain true or false
Which of the following sentences has the most positive connotation? 1. She was determined 2. She was stubborn 3. She was headstrong 4.She was strict
An initial population of 640 quail increases at a annual rate of 18%. Write an exponential function to model the quail population ( A). f(x)=640(1.18)^x (B).
In what two african countries were u.s. embassies bombed on the same day in 1998?
What is a difference between a law and a hypothesis? A. A law describes how two variables affect each other, but a hypothesis only discusses one variable. B. A
How did josph mccarthy start the witch hunt?