kristinaluvsu kristinaluvsu
  • 24-11-2019
  • Mathematics
contestada

3/5 pound of jellybeans costs 3.50. Jasmine buys 4 4/5 pounds of jellybeans , hows much does jasmine spend?

Respuesta :

kirrad1116 kirrad1116
  • 24-11-2019

Answer:

$28

Step-by-step explanation:

4 4/5 is 24/5. Then you take and divide 24/5 by 3/5 and get 8. Take 8×3.50 and get $28

Answer Link

Otras preguntas

In which row are the parts of the neuron below correctly labeled
Need help with this problem please
_____ decreases as children enter middle childhood because they become more accurate in their self-appraisals. self-esteem self-criticism self-concept self-cons
Which of the following was a difficulty faced by the American military in the Vietnam war? A.problems getting military supplies to Vietnam. B.lack of military t
New Industrial centers which resource is most common across the country
Read the passage. Jeremy spent all weekend cramming for a test on time management. When he got to school, he realized the test wasn’t until the following week.
Does anyone think life is like the movie sausage party? We believe in the great beyond (heaven) . Is it all just a mix up? Or is it really true? Last, life is j
factor this expression : 27y^3 - 343
Suppose a society believes that throwing an innocent boy into a volcano will keep the volcano from erupting—and therefore save hundreds of lives. what variety o
While watching jeopardy, your roommate says, "alex trebek knows all the answers. he must be a genius." you tell your roommate she probably would not have said t