yz8unicorn
yz8unicorn yz8unicorn
  • 22-01-2020
  • Mathematics
contestada

I would really appreciate some help on this 7th grade math worksheet please

I would really appreciate some help on this 7th grade math worksheet please class=

Respuesta :

devishri1977
devishri1977 devishri1977
  • 24-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Find the next three terms: 9,4,-,1,-6,-11,-16....

This is arithmetic progression.

d = 4 - 9 = -5

-11 - 5 = -16

2) You know that........

The other integer is greater than 5 and the sign of the other number is + (positive sign)

Eg: (-5)+ 11 = 6

3) Cost of one gallon = 46.20/12 = $ 3.85

Answer Link

Otras preguntas

DESPERATE HELP! :( WORTH 10 POINTS! PLEASE HELPPPP!
Who are indigenous populations of Central America? Question 28 options: the native people of the region the rural poor the subsistence farmers the wealthy lando
Which of these nutrients is destroyed by exposure to light?
During _______________ the homologous chromosome pairs separate in a random fashion leading to genetic diversity among the offspring.
Write the slope-intercept form of the equation for the line. A. y= -3x - 1 B. y= 1/3x - 1 C. y= 3x - 1 D. y= 1/3x + 1 (Picture is shown below)
After reading about the Protestant Reformation, Maia concludes that Martin Luther’s protest against the Catholic Church in 1517 inspired England's King Henry VI
Which item below shows bad coordination?
The term meaning any degenerative disease of the brain is
A total of 2.00 mol of a compound is allowed to react with water in a foam coffee cup and the reaction produces 189 g of solution. the reaction caused the tempe
The cost incurred by a firm through the foregone earnings on capital invested is a(n):