neasiag neasiag
  • 27-01-2020
  • Mathematics
contestada

Ribbon candy costs $2.50 per foot. How many feet can you buy if you have 11.25$?

Respuesta :

rbxbch006 rbxbch006
  • 27-01-2020

Answer:

You can buy 4 feet of ribbon candy

Step-by-step explanation:

If you divide 11.25 by 2.5, you get 4.5, which is 4 feet 6 inches (half a foot)

Answer Link

Otras preguntas

the length of the string (L) is 150 cm and its linear mass density (μ) is 0.0035 kg/m. If the string oscillates with a frequency of 20 Hz, determine the mass o
what industry became important to americans during the great depression
What is the WWF doing to help with the implementation of the new circle hooks? (Site 1)
the sum of the square of a positive number and the square of 3 more than the number is 17 what is the number
Read this excerpt from “Names/Nombres” by Julia Alvarez. What is the topic of the passage?
Clem is homozygous fir earlobe type What does this mean? A-He has two of the same alleles for earlobe type, one from each parent B-He has two different alleles
Solve q - 6 = the square root of 27 - 2q
Which side lengths represent the sides of a right triangle?A)1, 1, 2B)2, 3, 5C)8, 6, 10D)12, 16, 21
PLS HELP FOR 25 POINTS AND BRAINLY! NOW I NEED HELP! Read the sentence: Mr. Pete does great magic tricks who is a teacher at my school. What word should the adj
What happens in an electromagnet if the core is partially air and partially iron when it is energized?