smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

An apple costs twice .
as much as a banana.
If apples sell three for
$0.96, how much will
eight apples and ten
bananas cost?​

Respuesta :

dancegirllizzie
dancegirllizzie dancegirllizzie
  • 24-02-2020

Answer:

$12.64

Step-by-step explanation:

.96/2 = .48: bananas cost $0. 48

$0.98 x 8 +$0.48 x 10

$7.84 + $4.80

= $12.64

Answer Link

Otras preguntas

3xsquared + 14x -5 = 0 Zero Product Property?
The question is evaluate x÷1.2 for each value of x         x=40.8
1. Match them together.Deforestation, combustion, circulation, weathering, calcium carbonateA.the burning of fossil fuels to make energyB.the primary component
Find the first three iterates of the fiction for the given initial value F(x)=x+2, x0=0
How do u solve 1-r=-5
what does tropic of cancer meansplease help :(....
How to do exponential form 9.9.9.9.9.9
solve: 5/6x-2x+4/3=5/3
to convert from square miles to square feet,what operation will you use
A car accelerates from 15 m/s to 25 m/s in 15 s. What is the car's acceleration?