hilariezenobia hilariezenobia
  • 22-03-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate for a 13 ounce box of cereal that costs $3.99

Respuesta :

najeeb0
najeeb0 najeeb0
  • 03-06-2020

Answer:

.31

Step-by-step explanation:

You do 3.99 divided by 13 to get the price of one

Which is the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a way in which water resources are consumed? a. drinking b. industry c. business d. all of the above
Substitutions 1.x + 4y = 6 y = -x + 3 2.x + 2y = 6 x - y = 3
In a traffic jam when drivers can't get where they are going on time or at the expected speed of travel this is referred to as
what adds up to -4 and multiplies to -5
the blank allowed labor unions to participate in collective bargaining with business mangers
True or False: Overall, Southeast Asia is richly endowed with natural resources.
Adam celebrated his eighteenth birthday with friends at a Chinese restaurant. The bill came to $287.69 without tax. The service was quite good so he decided to
In My Bondage and My Freedom by Frederick Douglass, which adjective best characterizes the Aulds’ home during his early childhood?
What is quarter past 3
Ollie drank 3/4 of a 16-fluid ounce bottle of juice. How many fluid ounces of juice are left in the bottle?