selenab915 selenab915
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

At a grocery store,a bag of 12 red apples costs $10.80 and a bag of 6 green apples costs 6.90

Respuesta :

livelaughlovekiara
livelaughlovekiara livelaughlovekiara
  • 29-06-2021

(I am assuming the question is asking which is a cheaper/better deal.)

Answer:

Red apples are cheaper per apple

Step-by-step explanation:

solve using unit price formula (price/number of apples)

Red apples =  $10.80/12

= $0.90/ apple

Green apples = $6.90/6

= $1.15/ apple

Answer Link

Otras preguntas

what is a reason for why many immigrants provoked fear in native-born Americans?
How are mole and dozen similar?
Would the phenomenon of parallax affect the precision of a measurement?
If 2x-6 is an even integer, what is the next consecutive even integer?
A cylinder and a cone have the same diameter: 8 inches. The height of the cylinder is 9 inches. The height of the cone is 18 inches. Use π = 3.14. What is the
A zoologist is recording the loss of deer in a forest. She notes the number of deer, d, in the forest on January 1. One year later, there were 73 deer in the fo
nate solves the problem 3x5=15 by writing and solving 15 divide 5=3. explain why nates method works
what does x equal 2x+9=33
is 11/12 greater or less than 2/3?
If a car travels 400m in 20 seconds, how fast is it going?