bonbonpigpigpig bonbonpigpigpig
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

An item is regularly priced at $90. Manuel bought it at a discount of 70% off the regular price. How much did Manuel pay?

m

Respuesta :

bellemasters bellemasters
  • 23-03-2020

Answer:

Manuel only had to pay 63 dollars.

Step-by-step explanation:

If you multiply 90 (what it originally costed) by .70 (his discount) you would get a total of 63.

Answer Link

Otras preguntas

At a pet store, it costs $5 to wash a cat and $7.50 to wash a dog. Last week the store made $60 from washing cats and dogs. If 6 cats were washed, write and sol
Can someone please help me with this ? , A company has a monthly profit, or gain, of $6,400. The next month they have a loss of $4,700. What expression would y
How to say hello in 10 different languages- Easy to spell
a literary analysis should contain?
It takes paul m minutes to mow the entire lawn.After he works k minutes,what part of the lawn is still unmowed? please i want a clear explanation..Thank You.
How to say hello in 10 different languages- Easy to spell
What impact did the Kansas-Nebraska Act have on the old Missouri Compromise line that had been the border for slavery for so many years?
The copy machine in your office can produce 22,400 copies in 7 hours. How many copies can it produce in 21 hours?
rate as a unit rate $8 for 2 pounds of rice
What is the purpose of the Electoral College? A: To choose the president of the United States B: To decide who will be president if there is a tie C: To divide