laylakinderegg laylakinderegg
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

at a store , apples cost $5 for 2 pounds. which of these is the value of the ratio of dollars to pounds of apples?

Respuesta :

croftayd croftayd
  • 24-03-2020

Answer:

$2.50:1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is special about the Earth that gives us the four Seasons
How many exterior angles can be drawn at one vertex of a triangle?
Meat in a sandwich weighs 0.35 lbs what fraction of a pound is the meat
Explain why the phrase in this sentence is nonrestrictive, or nonessential to the sentence: My youngest brother, Julian, is already taller than I am.
Emperor Justinian I of the Byzantine Empire was viewed as a __________, identifying his religious and secular roles. a. monk b. priest-king c. chief pirate d
how do you write in word form 770,070 ?
Which was a result of the Battle of the Little Big Horn? A. Colonel John Chivington killed 150 Cheyenne who were seeking protection from the governor of Color
new england towns were clustered around an area called the
On an 88 question test, LeeBeth missed 11 questions. What is her exact grade for that test?
what is a trustee colony