kipte10 kipte10
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

Maddy bought 3 doughnuts. At 6 for $2, how much did 3 cost?

Respuesta :

17738
17738 17738
  • 24-03-2020

Answer:

$1

Step-by-step explanation:

6/$2 = 3/$1

Answer Link
AuroraL
AuroraL AuroraL
  • 24-03-2020

Answer: $1

Step-by-step explanation:

6=$2

6÷3=2

$2÷2=$1

Answer Link

Otras preguntas

Which weapons of mechanized warfare were introduced in world war i?
How is written prose more complex than casual speech?
Which of the following would be most likely built at the center of a Sumerian city?
Read these lines spoken by lysander in a midsummer night's dream and answer the question. you have her father's love, demetrius; let me have hermia's: do you ma
find the geometric mean of 8 and 18
Baby's eyelids are partially open and eyelashes have formed. The baby is gaining weight, which is smoothing out many of the wrinkles in his or her skin. By now
Consider a value to be significantly low if its z score less than or equal to minus−2 or consider a value to be significantly high if its z score is greater tha
Which statement about the new deal is true: designed to help factory owners increase their profits, jobs in new deal programs were reserved for whites only, new
Toulouse is known as the pink city because A. many of the buildings are of a kind of a pink color. B. houses have to be painted pink there. C. many people ar
5/6, 7/18, 5/9, 2/72 a. determine the lcd of the above by inspection. lcd by inspection b. determine the lcd of the above by division of prime numbers. lcd by d