egallini15
egallini15 egallini15
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

one kilogram of cheese costs £5.60
jane buys 200g of cheese
work out how much she pays

Respuesta :

ViCaBeL ViCaBeL
  • 25-03-2020

Answer:

Jane pays £1.12 for 200g of cheese

Step-by-step explanation:

1kg = 1000g = £5.60

200g = x

x = (200 × 5.60)/1000

x = 1120/1000

x = £1.12

Answer Link

Otras preguntas

In June, Ryan sold twice as many newspaper subscriptions as George. In July, Ryan sold 5 fewer subscriptions than he did in June, while George sold 3 more subsc
how do you get 22 percent of 200
triangular region at the mouth of a river: it is rich in minerals which help to enrich the soil for farming
What is 84.7 divided by 7
What is 75% of 18 I'm really confused on this lesson
In what way was technology most likely spread from one civilization to another?
Why can't water go through sand?
HELP ME PLS!put the verb in brackets in the correct tense.in some cases there is more than one possible answer.1.many people from the former communist bloc ____
what does tres bien mean in French
A recipe called for the ratio of sugar to flour to be 5:1. If you used 35 ounce of sugar, how many ounces of flour would you need to use?