garo2910 garo2910
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

Marco needs to buy some cat food. At the nearest​ store, 2 bags of cat food cost ​$5.50. How much would Marco spend on 3 bags of cat ​food?

Respuesta :

PapaLinguini
PapaLinguini PapaLinguini
  • 25-03-2020

Answer:

$8.25 is how much 3 bags of cat food cost.

Step-by-step explanation:

5.50 divided by two equals 2.75

2.75 x 3 = 8.25

Answer Link

Otras preguntas

Describe Herbert Hoover in a sentence?
Where was John Cabot trying to go on his third voyage?
Nolan used the following procedure to find an estimate for StartRoot 18 EndRoot. Step 1: Since 4 squared = 16 and 5 squared = 25 and 16 < 18 < 25, StartRo
What is the difference between sky and space?​
Solve for x. 3x + 2 = 38
A milestone occurring in which of these increments of time will be the farthest to the left on a timeline?
Add the author's second claim to complete the chart. Claim Add the authors second claim to complete the chart.
Conjugate to imperfect tense 1. Yo leo mucho. 2. Ellos siempre caminan en el parque. 3. Tú bailas bien. 4. Ellas cantan muchas canciones. 5. Ella estudia franc
A muscle exercised persistently for a prolonged period may lose its ability to contract, which is a condition called fatigue. true or false
Solve the equation and enter the value of x below. 6x + 3 = 27 X=