alex024174
alex024174 alex024174
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 7-pound bag of pears cost 28.00. What is the price per ounce

Respuesta :

yaniijenee28
yaniijenee28 yaniijenee28
  • 25-03-2020
0.25 cent per ounce because 16 ounce in a pound so 16 x 7 = 112 $28 divided by 112 is 0.25
Answer Link

Otras preguntas

Select the best answer. What can the reader infer about the importance the discovery of the shipwrecks has to archaeologists? A. The discovery of the shipwreck
Sameera predicted that she would sell 38 blankets, but she actually sold 28 blankets. Which expression would find the percent error? Use the table below to help
Apples picked from an orchard are put into 5 sacks and are loaded into a small truck. If each sack contains 76 apples, how many apples are there in all?
Select all fractions equivalent to 3/12 . A.1/2 B.6/12 C.6/24 D.1/4 "(help me)"
Penelope is adding fractions while taking a math test. What part of her brain is at work? spinal cord cerebrum cerebellum hypothalamus
Help me help me help me help me
Work out 3x-y divided by 2. When x=9 and y=2
what does the author mean by this quote? Giving brainliest!
What kind of figurative language is this?Not since the beginning of time has the world held terror like this!
An operating system (os) is a set of programs that all the _________ activities among computer or mobile device hardware