stephanie3978
stephanie3978 stephanie3978
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

Leslie can but 88 pound bag of dog food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog found for $5.38 which is better?

Leslie can but 88 pound bag of dog food for 740 or a 4 pound bag of the same dog found for 538 which is better class=

Respuesta :

najahh02
najahh02 najahh02
  • 21-04-2020

Answer:

8 pound bag for $7.40

Step-by-step explanation:

  • 7.40÷8= $0.925→ it means, per pound costs $0.925
  • 5.38÷4= $1.345→ it means, per pound costs $1.345

Therefore, the first option for 8 pound bag for $7.40 is cheaper and better.

Answer Link

Otras preguntas

Consider the following chemical equilibrium: C(s) +2H2 (g) CH4 (g) Now write an equation below that shows how to calculate from for this reaction at an absolut
Question 1 (1 point) Why would the father die without benefit of fanfare or applause? Question 1 options: People think he is a bad person. He is too poor to aff
A line segment has endpoints at (2, -3) and (5,-3). What is the equation of the perpendicular bisector of the line segment? x= -3 x = 4 x= 3.5 y=-3
Which of the following influenced the United States culturally and politically after the War of 1812? A. Embargo Act B. Alien and Sedition Act C. a spirit of de
Tickets to a pay cost 8 dollars each. Write an expression that gives the ticket cost in dollars for a group of g girls and b boys
Zoe needs to buy beads to make jewelry. For each earring.Zoe uses 3 small blue beads,1 small metallic bead,and to large green beads.What is the total number of
What eats grass in a tundra
Need to get these done, so i dont go on punishment
what is the y-intercept of the functipn f(x)=-2/9x+1/2?​
ASAP HELP NEEDED WITH THIS QUESTION