itsyourgirlmackenzie
itsyourgirlmackenzie itsyourgirlmackenzie
  • 22-04-2020
  • Mathematics
contestada

Hats are on sale! You can buy them at the rate of 4 hats for $25.50. I need 6 hats. How much is it going to cost me? Explain.

Respuesta :

pettigrewc25
pettigrewc25 pettigrewc25
  • 22-04-2020

Answer:

It is going to cost you $38.25

Step-by-step explanation:First you do $25.50 divided by 4 and you get 6.375,Last you multiply 6.375 times six. Your final answer $38.25.

Answer Link
karina17041 karina17041
  • 22-04-2020
$38.25 hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

what is the answer to 9n=45 ?
Can u Simplify this problem???!? 3t-7t+14t
did nicodemus have more faith at the end of jesus' life (just yes or no)
calculate the wavelength of violet light with a frequency of 750×10 to the 12
If you were looking at. Multi-cellular organism with a microscope, would you be looking at a prokaryotic o eukaryotic organism. How do you know ?
What role did the Soviet Union play in the rise and fall of the communism in Eastern Europe?
what is the name of the river that forms the northern border of Kentucky and flows into the Mississippi River?
Robert drew a parallelogram with 2 55 degree angles. What are the measures of the 2 other angles? Both of the angles have to be the same number
What effect does adding more loops to the wire coil have on the electromagnet?
where would you most likely find a wadi