stacym9873 stacym9873
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

Ms.Hazel paid $12 for 5 boxes of cereal how much did she pay for each box?

Respuesta :

eminemeny01
eminemeny01 eminemeny01
  • 24-04-2020

Answer:

$2.40 per box

Step-by-step explanation:

All you need to do is divide the amount of money spent by the quantity pf goods purchased:

12/5=2.4

Answer Link
149417 149417
  • 24-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

divided 12 by 5 and there is you answer

=2.4

Answer Link

Otras preguntas

[tex] \frac{6}{8} = \frac{?}{6} [/tex]​
please help I will brainliest you​
Mayla took an Uber from her house to the airport the Uber charge for a pick up fee of $1.90 plus $4.50 per mile the total fear was $24.40
question is the picture pls help as soon as possible!!!​
What is this distance between the following points? Use the distance formula. Choices are 6, 8, (square root of) 72, or 79
Hi I need some advice I'm a 13 year old in the last year of middle school going to high school but because of online learning I have gotten distracted because I
Need help ASAP PLZZZZ
If the length of the long wall is 12 feet and the length of the diagonal wall is 13 feet, how long is the shorter wall?
The ratio of the sides of a triangle is 2:5:7. if the perimeter of the triangle is 182 meters, what is the length of the longest side
As a Producer identify the most important factor that forecasts the success or failure of a particular good or service in generating revenue. Once you have iden