Seudónimo Seudónimo
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.

Which is more expensive and by how much?

Respuesta :

asphallnaviesha
asphallnaviesha asphallnaviesha
  • 24-04-2020

Answer:

the eight pounds of peanut

Step-by-step explanation:

the six pound of walnuts cost $18.00

Answer Link

Otras preguntas

Which Act protects consumers against inaccurate and unfair practices from credit card companies and lenders? The ______ in Lending Act protects consumers agains
Protections for the citizenry from unlawful or reprehensive acts by the government are contained primarily in:
Which transformations can be used to map a triangle with vertices A(2, 2), B(4, 1), C(4, 5) to A’(–2, –2), B’(–1, –4), C’(–5, –4)? a 180 (dagree) rotation about
Potassium-40 has a half-life of 1.25 billion years (by) and decays to argon-40. how old is a fossil that has a 40k/40ar ratio of ~ 26%?
The inciting incident in romeo and juliet is
Find the surface area of a cylinder with a diameter of 2 and an altitude of 16
Lisa is asked to draw a triangle with the following specifications: two angles are complementary the side between the two complementary angles has a le
What is the poets overall tone ? In the poem "I wandered lonely as a cloud ?
If businesses are producing at capacity, and the nation is experiencing almost full employment (a very low rate of unemployment - less than 2%), the fed may dec
The mid-atlantic ridge and the east pacific rise are examples of