crytaldashner1996 crytaldashner1996
  • 26-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylor buys 5 ounces of tea leaves for 2.35 .A this rate ,how much money does she need to buy 12 ounces of tea leaves

Taylor buys 5 ounces of tea leaves for 235 A this rate how much money does she need to buy 12 ounces of tea leaves class=

Respuesta :

aleecha107
aleecha107 aleecha107
  • 26-04-2020

Answer:

$5.64

Step-by-step explanation:

To solve this, I'd first find the cost of 1 ounce, then scale it up to 12. So since it's $2.35 for 5 oz, you just need to divide the two numbers.

2.35/5 = 0.47

So it costs 47 cents per ounce, which you want 12 of.

0.47 x 12 = 5.64 for 12 ounces.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

How did the European recession contribute to the Great Depression?
Which of the following is the primary purpose of the headline? PLZ PLZ HELP establish the main idea capture the reader's
f(x)=4x 2 +2x+6 How many distinct real number zeros does f have?
What are some similarities and differences between James and the Giant Peach and The Phantom Tollbooth? Please, I really need help! Thanks everyone!
A plane rises from​ take-off and flies at an angle of 10 degrees with the horizontal runway. When it has gained 900 ​feet, find the​ distance, to the nearest​ f
Find the missing factor BBB that makes the equality true. 21y^4=(B)(7y^3)21y 4 =(B)(7y 3 )
Why did Edward look for the noise by himself?
Corporate governance structure a.varies a great deal across countries. b.has become homogenized following the integration of capital markets. c.has become homog
Explain how you determined which water use was larger.
**Aim to write between 2-3 paragraphs** Open-Ended Question: How did actions taken during World War I affect the Middle East after the war?