destinyrivers58
destinyrivers58 destinyrivers58
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 5.5 lb bag Of oranges cost 699 per pound How much does 1 orange cost

Respuesta :

ahx81
ahx81 ahx81
  • 21-05-2020

A 3 pound bag of oranges cost 4$. the 8 pound back costs 9$ which oranges cost less per pound ... 3 lb bag: 4/3 = 1 1/3 or $1.33 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Kevin wants to discipline his child. In which situation would it be acceptable to bribe his child with a treat? A. to eat meals every day and not waste food B.
Find the product if 543 and 35
It takes Nim 2 2/3 hours to weave a basket. He worked Monday through Friday, 8 hours a day. How many baskets did he make?
ANSWER QUICK PLEASE!! Who was sold into enslavement after a local or tribal war? defeated soldiers African warlords tribal chieftains slave traders
In the statement "height is a function of weight," which variable is the input and which is the output?
Write a function rule that produces an output of 7 for an input of 1.5.
which is larger 3/4 or 11/16?
Which of the following is NOT part of the step test for assessing cardiorespiratory fitness?
A quarterback completes 65% of his passes. Out of his next 40 passes, how many can you expect to be completed
29/5 converted to mixed number