destinyrivers58
destinyrivers58 destinyrivers58
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 5.5 lb bag Of oranges cost 699 per pound How much does 1 orange cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-05-2020

Answer:

$1.33

Step-by-step explanation:

A 3 pound bag of oranges cost 4$. the 8 pound back costs 9$ which oranges cost less per pound ... 3 lb bag: 4/3 = 1 1/3 or $1.33 per pound

Answer Link

Otras preguntas

A 12 oz bottle of shampoo last 16 weeks. How long would you expect an 18 oz bottle to last
One number is 4 times as large another. The sum of their reciprocals is 45/4. Find the two numbers
in many cells, the structure that controls the cell's activities is the
IN THE 1900 HOW WERE THE US SENATE CHOSEN
a museum has 50 pieces of art to display in an exhibit. of these, 11 are photos and 39 are color paintings. the manager wants to add more photos so they repre
identify the property that justifies each statement. 1. m=n, so n=m. 2.
Linear functions? Converting to different forms??How do I convert 2x + y - 3 = 0 to y=mx + b form? Thank you so much. :)I thought that it was general form...But
identify the property that justifies each statement. 1. m=n, so n=m. 2.
Part a: If the diameter of a wheel is 1 yard, then it's radius is how many inches? Part b: write a statement telling how u know your solution to A is correct.
The product of two consecutive multiples of 5 is 500.what are these numbers?