valeryxo
valeryxo valeryxo
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

If a supermarket has eggs on sale for $1.80 per dozen. What would be the cost of each
egg?

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 21-05-2020

Answer:

$0.15

Step-by-step explanation:

If the ratio of price is 1.80 per a dozen eggs, then you can set up the following ratio. 1.80:12=x:1, x=1.80/12=0.15. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What type of shelters were found in the Hohokam village in the Southwest Desert region
The age in which early humans made tools is called the?
9x+4y=43 find the slope abd y-intercept of the line
Mark the statement if it correctly describes what happened during Qin's rule. A. Each state retained its own currency. B. A standardized system of weights an
What are cells with a nucleus called? eukaryotic cells nuclear cells prokaryotic cells membrane cells
What is the diploid number of the zenkey?
Write your own sentence which contains a common ,a proper and an abstract noun?
Solve this system by substitution. Y=-8x-23 Y=-5x-14
what is created when the movement of light is blocked by an object and cannot pass through the other side?
These nations have large supplies of petroleum. BahrainIsraelJordanLibyaSaudi ArabiaUnited Arab Emirates