alexandrasanc20
alexandrasanc20 alexandrasanc20
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Caden buys 3.9 pounds of grapes that cost $1.80 per pound. Which expression can be used to find the total cost of the grapes ?

Respuesta :

littletoledo
littletoledo littletoledo
  • 23-05-2020

Answer:

1.80 times 3.9

Step-by-step explanation:

to find the total cost of grapes, you need to multiply 1.80 and 3.9, which is $7.02.

Answer Link

Otras preguntas

3. Which of the following is a concern with the medications that are currently used to treat ADHD? a. They are not effective. b. The findings of drug effectiven
The kingdom of the fifty-two clans was also known as the Empire.
R(r^1+r^2)=r^1r^2 help
What is meant by the term aquaculture
A regular rectangular pyramid has a base and lateral faces that are congruent equilateral triangles. it has a lateral surface area of 72 square centimeters. wha
Point R is at (3, 1.3) and Point T is at (3, 2.4) on a coordinate grid. The distance between the two points is ____.
emma drank 1/4 of a milk shake 1/12 of a minute how many minutes will it take her to drink a full milk shake
Think of five people whom you consider socially successful
Finding the value of X
blank effects the amount and rate the alcohol reaches the bloodstream