mzwilliams2861 mzwilliams2861
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada

One bulb of elephant garlic cost $2 . How many bulbs of elephant garlic can you buy for $14

Respuesta :

BrainlyRacer
BrainlyRacer BrainlyRacer
  • 26-05-2020

Answer:

7

Step-by-step explanation:

Since 14 divided by 2 is 7, you can get 7 bulbs of elephant garlic.

Hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

A rectangular playground has an area of 3,392 square meters.If the width of the rectangle is 32 meters,find the length.
A scientific law states that planets move in elliptical orbits around stars. Which of these statements is correct about this law? It is not strengthened by dat
Which of these polymers acts as an energy storage molecule?
Which of these is an element? A. Carbon Dioxide B. Air C. Water D. Carbon (I wanna be sure I am right on this questions so)
what is nine times whatnumber equals 15
If block D weighs 300 lb and block B weighs 275 lb determine the required weight of block C and the angle theta for equilibrium?
Which situation below correctly represents the algebraic expression 4 + 5g
Sarah has completed the first few steps for constructing the inscribed circle for triangle ABC. She started by constructing the angle bisectors for angles A and
In "A Wedding Gift," the narrator's tone is _____. Select all that apply. caring omniscient serious objective
Which mathematical symbol would best fill in the blank to compare the two real numbers? square root of 7 blank 14 over 5